Anasayfa arrow Antifrogen N - Yüksek kaliteli ısı transfer aracı
Antifrogen N - Yüksek kaliteli ısı transfer aracı
Servis ve İzleme
Yüksek kaliteli ısı transfer aracı  ve etilen glikol bazlı endüstriyel soğutma ekipmanı için soğutma solüsyonu;

Başarısı kanıtlanmış ürün ANTİFROGEN-N; solar (güneş enerjisi) ısıtma, ısı pompaları ve sıcak su ısıtma sistemlerinde yüksek kaliteli ısı transfer aracı olarak, endüstriyel soğutma ekipmanlarında soğutma solüsyonu olarak kullanılan berrak açık sarı renkte bir sıvıdır. Donmaya karşı etkisi etilen glikol bazlıdır. Donmaya karşı gerekli dayanımı sağlamak için, Antifrogen N® en fazla 100mg/kg klorür içeren musluk suyu ile karıştırılmalıdır. Buna ilaveten, Antifrogen N® soğutma ve ısıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılan tüm metal alaşımlara korozyon ve kireçlenmeye karşı uzun süren koruma sağlayan etkili korozyon önleyicidir. Resmi korozyon test sertifikaları mevcuttur.

Antifrogen N® Su karışımının korozyon önleyici özelliklerinin su içeriğinin artmasıyla düşeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle Isı transfer aracının Antifrogen N® konsantrasyonu en az %20 olmalıdır. Böyle hazırlanan bir solüsyon -10°C ye kadar donmaya dayanıklıdır.

Antifrogen® / su karışımları ile temasa uygun olan, ekipmanların metal olmayan malzemeler  polyamit, poliüretan, polyester ve epoksi reçineleri, poly vinil klorid (plastikleşmemiş), polistren, polyetilen,polipropülen,polibuten, Viton ( floroelastomer) ve doğal ve sentetik kauçukların diğer türleridir.

Suda çözülmüş Antifrogen N® solüsyonu ayrışmaz ve uzun süre etkinliğini korur. Hidrometre veya özel antifriz test aletleri ile sistem doldurulduktan sonra hemen kontrol edilmelidir. Ayrıca, yaklaşık olarak yılda bir kez (veya ne zaman sıvı eklemesi yapılırsa) donma dayanımının kontrol edilmesi gerekmektedir.

ANTİFROGEN-N NEDİR?
ANTİFROGEN-N; soğutma, güneş enerjisi, ısı pompaları  eşanjör ve sıcak su ısıtma sistemlerinde "Korozyon ve Donmayı Önleyici Isı Transfer Sıvısı" dır. Berrak açık sarı renktedir.

ANTİFROGEN-N Uygulama Özellikleri Nelerdir?
ANTİFROGEN-N Bir ısı transferi ve soğutma aracı olarak kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Su ile her oranda karışarak değişik donma sıcaklıklarına uygun tesisat sıvısı elde etmek mümkündür.


 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımında donma noktasına yaklaştıkça ayrışma olmaz, bu yüzden tesisatlarda patlamaya sebebiyet vermez.
 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımının donma direnci, yıllarca kullanımdan sonra bile değişmez, konsantrasyon sabit kalır.
 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımının ısı transfer katsayısı suya çok yakındır. Bu nedenle, ısı radyatörlerle ortama taşınıyorsa radyatör alanının değiştirilmesine gerek yoktur.
 • ANTİFROGEN-N "Korozyon Engelleyiciler" içerir. Bu özelliği soğutma ve ısıtma sistemlerinin hatta bileşik sistemlerin metal aksamlarını korozyona karşı sürekli korur ve büyük ölçüde bakım onarım masrafını azaltır.
 • Yapılan deneylerde ½ ANTİFROGEN-N/SU karışımı, muadillerine göre dünyadaki en az korozyon etkisi yapan tesisat sıvısı olarak belirlenmiştir.
 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımında su oranı arttıkça korozif etkide artar. Bu nedenle su içerisindeki ANTİFROGEN-N oranı hacimce %20'den az olmamalıdır. Bu oran -10,6 ºC'ye kadar donma emniyeti sağlar.
 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımı kullanılan ısıtma ve soğutma sistemlerindeki sirkülasyon pompalarının sorunsuz çalıştığı ve bu pompalarda yaygın olarak kullanılan plastik ve elastomer (conta, oring vb.) elemanlara uygun olduğu ispatlanmıştır.
 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımı özellikle oksijen difüzyonu özelliği olmayan plastik borularda hacimce %25 oranında kullanılmalıdır. Bu oran -13,6 ºC'ye kadar donma emniyeti sağlar.
 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımı oksijen geçirimini azalttığı için tesisat içerisindeki kirlenme, çamurlaşma ve yosunlaşmayı engeller. Bu nedenle sensor arızalarını minimuma indirir.
 • ANTİFROGEN-N/SU Karışımı yeni yapılmış tesisatlarda ilk baştan konursa tesisatın ve ısı kaynaklarının korozyonunu engeller, bu da; tesisatın ömrünü uzatır, bakım onarım masrafını azaltır, donma emniyeti sayesinde de her zaman ısıtılmayan binalarda yakıt tasarrufu sağlar.
 • ANTİFROGEN-N/SU Transferi suya yakın olduğundan plakalı eşanjör ethylenglicol/SU ya göre daha küçük çıkar buda ilk yatırım maliyetini  düşürür.

ANTİFROGEN-N Uygulama Alanları Nelerdir?

Sıcak Sulu Isıtma Sistemleri: Kapalı sıcak su sistemlerinde ANTİFROGEN-N kullanmanın avantajı; tüm sistemin veya bir parçasının 0 ºC'nin altındaki sıcaklıklarda bile kapatılıp tekrar sorunsuz çalıştırılabilmesidir. Bu her zaman ısıtılmayan binalarda önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlar ( Hafta sonu evleri, okullar, resmi kurumlar, spor salonları, bürolar, camiler vb.)

Güneş Isıtma Sistemleri: Tüm güneş enerjili ısıtma sistemleri için yukarıdaki detaylar geçerlidir. ANTİFROGEN-N DIN 4757'ye uygundur.
Isı Pompa Sistemleri: Isı pompalarında ANTİFROGEN-N dış devrelerde ısı transfer elemanı olarak kullanılır. Korozyonu önlemek için ANTİFROGEN-N/SU oranı hacimce %20'den az olmamalıdır.

Soğutma Sistemleri: Donmaya karşı ülkemizde yaygın olarak kullanılan Ethylenglicol/SU-SAFSU karışımı, yalnız SU' dan iki kat daha fazla korozif etki yapar. ½ ANTİFROGEN-N/SU